tel.: +420 737 287 300|iztok@toplak.cz

Vývoj cen bytů ve vybraných lokalitách

Praha

Ceny bytů v Praze rostou nepřetržitě již od začátku roku 2014. Konec roku 2018 nebyl i přes regulaci hypotečních úvěru výjimkou. Trend zatím pokračuje i v roce 2020, kde u všech segmentů bytového fondu dochází k růstu. Nejrychleji rostoucí jsou ceny bytů v cihlových domech v osobním vlastnictví, naopak nejmenší nárůst cen zaznamenaly byty v panelových domech v družstevním vlastnictví. Průměrná cena bytu v cihlovém domě se zastavila na novém historickém maximu 91 149,- Kč za m2. Byty v panelových domech se cenově dostaly na 76 038,- Kč za m2.

Regiony

Ostatní sledované regiony i města se chovají velmi podobně a prakticky ve všech pokračuje růstový trend. V Brně se průměrná cena bytu dostává aktuálně nad 64 tisíc Kč za m2. V, Kladně a Kolíně poprvé v historii překročila hranici 45 tisíc. Kč za m2 a v Plzni a Českých Budějovicích poprvé v historii překročila hranici 45 tisíc. Kč za m2 .

Ústí nad Labem, jako tradičně nejlevnější krajské město, také trhá historická maxima a ač se ve srovnání s ostatními městy bude zdát hodnota 23 tisíce Kč za mjako velmi nízká, ještě před pěti lety dokonce 10 tisíce Kč za m2.

Narůst cen bytů meziroční

Pro prodávající je také důležitá informace, že čas počítaný ode dne rozhodnutí k prodeji do ukončení transakce, se prodlužuje. Nejkratší průměrný prodejní čas byl v roce 2017 109 dní. Od té doby se každoročně prodlužuje. Dnes se musí čekat na dokončení prodeje bytu více než 116 dnů. V tom je započítán i čas čekaní na převod v katastru nemovitostí, což je obvykle více než 25 dnů.

Podobné příspěvky