Nový realitní zákon makléřům nařídí povinnou kvalifikaci

Certifikace dle normy ISO napoví, zda se jedná o profesionála.

Certifikace dle normy ISO napoví, zda se jedná o profesionála.

Nový zákon o realitním zprostředkování by mohl nabýt účinnosti již v roce 2020. Jeho cílem je především ochrana klientů a pročištění trhu od nepoctivých a neprofesionálních makléřů, často v médiích označovaných jako „garážových“. Jelikož se v České republice může stát makléřem v podstatě každý, jedním z bodů zákona je i nastavení pravidel, které by činnost makléřů měly regulovat prokázáním nutné kvalifikace.

Co zákon plánuje změnit?

Zpřísnit by se měly samotné parametry pro vstup na trh. Nyní není makléřské řemeslo nikterak omezováno – stačí mít živnostenský list se živností volnou. Podle mnohých je právě toto velkým problémem. Při prodeji nemovitosti lidé svěřují často své celoživotní úspory právě do rukou makléřů. Pokud narazí na někoho, kdo není dostatečně znalý trhu, chybí mu odborné znalosti a předchozí zkušenosti, může být spolupráce s ním riskantní. Klientům může takový člověk způsobit nemalé potíže či finanční ztráty. A právě to se snaží zákon napravit.

Nutná kvalifikace pro vstup na trh

V jeho znění se počítá se značným zpřísněním. Živnost by měla být vázaná a člověk, který bude chtít realitní řemeslo vykonávat, se bude muset prokázat kvalifikací – magisterským vzděláním v oboru právo, ekonomie či stavebnictví. Kdo má alespoň maturitu, může prokázat svou způsobilost maturitním vysvědčením a minimální tříletou praxí. Jako poslední variantou je pak „profesní kvalifikace pro činnost realitního zprostředkovatele podle zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání“. Zde už se ale názory značně rozcházejí v tom, kdo by měl takovou možnost certifikace poskytovat, navíc už nyní se k tomuto návrhu scházejí pozměňovací návrhy. Jak celé znění této části zákona dopadne, ukáže až čas.

„Jak by si ale současný prodejce nemovitosti měl vybírat makléře dnes, aby měl jistotu, že se svěřuje do dobrých rukou?“

Certifikace makléřů RE/MAX

Je dobré vědět, jaké má makléř znalosti, vzdělání, certifikace, reference i jak dlouho povolání vykonává. Dobrou zprávou pro klienty RE/MAX může být fakt, že všechny naše nové makléře čeká vždy na začátku kariéry kolotoč odborných školení. Z toho dvě z nich jsou povinná a poskytuje je RX Akademie. Bez nich nemohou makléři řemeslo začít ani vykonávat! V tréninku si osvojují nutný odborný základ, realitní právo a legislativu. Věnují se rovněž ekonomice, financím a seznámí se se všemi činnostmi realitního makléře a s nimi souvisejícími procesy. Poté následuje intenzivní trénink Realitní profesionál, který probíhá celkem 6 týdnů a je zakončen náročným písemným testem, prezentací knihy i ústní zkouškou. „V RE/MAX G8 Reality ovšem makléře školíme neustále – pravidelné workshopy a semináře reagují nejen na změny na realitním trhu, řešíme také právo, legislativu, finance a veškeré procesy tak, aby byla zachována etika podnikání, která je pro nás alfou a omegou.“

Nejvyšší certifikace makléře dle normy ISO

Dobrou nápovědou, pokud hledáte profesionála s praxí, jsou i další ocenění či certifikace. Dobrý makléř totiž neusíná na vavřínech a neustále se vzdělává, aby mohl na měnící se trh adekvátně reagovat. Pamatujte přitom na to, že certifikace dle normy ISO je nejvyšším ocenění, na které může realitní makléř v ČR dosáhnout a není vůbec jednoduché ji získat. Makléř musí složit velice náročnou zkoušku napříč mnoha obory. Riziko pravděpodobnosti, že narazíte na někoho nevhodného, tím značně klesá.

Co vše spoluprací s certifikovaným makléřem ISO získáte?

Makléři s certifikací dle normy ISO musejí splňovat více podmínek. Mít středoškolské vzdělání, dále pak praxi minimálně 2 roky v obchodní sféře a 1 rok v realitním oboru. Pro klienty je to jistota, že nespolupracují s úplným začátečníkem, který řemeslu nerozumí a třeba i brzy podnikání ukončí. Makléři ISO rovněž musí doložit minimálně 10 ověřených referencí od klientů – stojí tedy za nimi už konkrétní výsledky a zdárně dokončené obchody. Makléř ISO má bohaté odborné znalosti, jelikož skládá zkoušky z právního a finančního minima. Prokázat musí ale i další znalosti a dovednosti, znát všechny realitní procesy, což dokládá i praktickými zkušenostmi a počtem realizací. Za časově náročné zkoušky, které si musí navíc jednou za 3 roky obnovovat, platí nemalou finanční částku. A to je jen dalším potvrzením toho, že to s realitním řemeslem myslí opravdu vážně.