Růst nájemného se zastavil

Výsledek analýzy realizovaného nájemného ukazuje, že růst nájemného u bytů se zastavil a nájemné dokonce mírně klesá.

To je dobré pro nájemníky, kteří se v poslední době potýkali s výrazným zvyšováním nájemného. Majitelům se to pochopitelně nezamlouvá. Důvodem stabilizace je to, že se nabídka a poptávka vyrovnaly a ekonomická situace trhu neumožňuje růst cen. Poptávka po pronájmech je v současnosti nižší než v loňském roce.  V loňském roce byla poptávka vysoká především díky vyšším úrokovým sazbám při nákupu bydlení a vyšší imigraci. Neplatí to však pro všechny segmenty. Například o menší byty je stále velký zájem, stejně jako v některých částech města poptávka stále převyšuje nabídku.

V současné době se nájemné v Praze pohybuje v průměru kolem 348 Kč za metr čtvereční obytné plochy. To je o 8 % více než před rokem a o 2 % méně než v minulém čtvrtletí.  Průměrné nájemné za byt v Praze činí 19 300 Kč.

Ve zbytku České republiky (mimo Prahu, Brno a okolí) se nájemné pohybuje kolem 222 za metr čtvereční obytné plochy. To je o 4 % více než před rokem a o 2 % více než v minulém čtvrtletí.  Průměrné nájemné za byt mimo Prahu činí 11 400 Kč.

Vývoj nájemného v okolí Prahy a v Brně je velmi podobný vývoji v Praze. Ceny jsou víceméně stabilní nebo mírně klesají již druhé čtvrtletí po sobě. V okolí Prahy činí průměrné nájemné 284 Kč za metr čtvereční obytné plochy, což představuje 5% meziroční růst, a v Brně 292 Kč, což představuje 9% meziroční růst. Průměrné nájemné za byt v Brně činí 15 000 Kč a v okolí Prahy činí 16 000 Kč. To je v Brně o 1 % méně než v minulém čtvrtletí a okolí Prahy stejný jako v předchozím čtvrtletí.

Cenové pohyby na trhu se odrážejí i v době potřebné k zajištění nájemníka. S rostoucími cenami nájmů se zkracuje průměrná doba od nabídky k uzavření nájemní smlouvy. Naopak v době pandemie v Praze ceny prudce klesly a doba potřebná k zajištění nájmu se prodloužila na 57 dní z předchozích 25 dní. Dnes je průměrná doba od nabídky k pronájmu v Praze 34 dní. Více se můžete inspirovat v přiloženém grafu.

Pro ty majitele nemovitostí, kteří jsou ochotni přizpůsobit ceny pronájmu tržním podmínkám, se tato doba může zkrátit o více než polovinu. V Praze to může znamenat 20 a více dní, což může představovat dodatečný zisk 13 000 Kč a více. Vždy proto zavolejte kompetentnímu makléři, který vám s pronájmem bytu rád pomůže.

Pokud si chcete ověřit, jaká bude výše nájemného za váš byt, nebo zda je vámi vybraná nabídka správná, můžete si zde rychle ověřit, jaká je výše tržního nájemného.

Chci zjistit, jaké je tržní nájemné:

https://www.toplak.cz/rozsah-sluzeb/pronajimatel/oceneni-pronajmu/

Pozor: jedná se pouze o hrubý odhad. Pro přesnější odhad mě prosím kontaktujte.

Další aktuální informace o trendech v oblasti nájmů bytů naleznete zde:

https://www.toplak.cz/ceny-pronajmu-bytu/