Ceny bytů v České republice opět rostou

Z analýzy aktuálních transakcí prodeje bytů vyplývá, že v dubnu a květnu došlo k výraznému nárůstu cen v segmentu menších bytů do cca 69 m2 v cihlové zástavbě.

V Praze se průměrná cena menších a středních bytů zvýšila na 124 tisíc Kč za metr čtvereční, což je o 12 tisíc Kč více než v prvním čtvrtletí letošního roku. Tato cena je momentálně vyšší než na konci loňského roku a přibližuje se cenám na konci roku 2021.

V segmentu cihlových bytů mimo Prahu došlo k nárůstu cen na 52 tisíc Kč za metr čtvereční, což je o 3 tisíce Kč více než na konci loňského a začátku letošního roku.

Růst cen v tomto segmentu je způsoben několika faktory.

  • Zaprvé, jedná se o relativně dostupné ceny a kupující častěji preferují menší byty.
  • Za druhé, méně kvalitní byty, které vyžadují rekonstrukci a výrazné investice, se téměř neprodávají kvůli jejich předražené nabídce.
  • Za třetí, menší byty jsou vhodné k pronájmu a investoři jsou ochotni platit kupní cenu z vlastních zdrojů bez potřeby hypotéky.

Je však třeba zmínit, že v jiných segmentech a lokalitách se vývoj cen liší.

Například ceny bytů v panelových domech stále klesají ve všech regionech. Průměrná realizovaná cena bytů v panelových domech v Praze se momentálně pohybuje kolem 91 tisíc Kč za metr čtvereční, zatímco mimo Prahu je to 49 tisíc Kč za metr čtvereční.

Průměrná cena všech bytů v celé České republice mírně stoupá již druhé čtvrtletí v řadě. To je částečně způsobeno vyšším počtem prodejů v Praze a nižším počtem prodejů mimo Prahu. Průměrná realizovaná cena za metr obytné plochy v celé zemi se momentálně pohybuje kolem 69 tisíc Kč za metr čtvereční, což je přibližně stejná úroveň jako v polovině roku 2021.

Co se týče vývoje cen v následujících měsících, vzhledem ke kupní síle obyvatelstva není důvod očekávat růst cen bytů. Současný růst je pravděpodobně dočasný v malém segmentu a časem by měl ustoupit. Úroková sazba hypoték se momentálně pohybuje nad 6 %, což znamená, že realizované ceny jsou stále o 10 až 15 % vyšší, než je přijatelné vzhledem ke kupní síle obyvatelstva. Navíc nabídkové ceny jsou průměrně o více než 25 % vyšší než ceny, které jsou nakonec realizovány.

Předpokládá se, že v následujících měsících bude trh s byty reagovat různým způsobem v jednotlivých segmentech. Obecně se však očekává, že ceny budou častěji klesat než stoupat, a předpokládá se další pokles cen o přibližně 10 % v následujících 6-9 měsících.

Další analýzu vývoje cen bytů naleznete zde: https://www.toplak.cz/ceny-bytu/