Ceny pronájmů bytů v Praze výrazně rostou.

Podle realizace pronájmů bytů se v Praze zastavil pokles pronájmů ke konci II. čtvrtletí 2021. Od té doby je narůst nájmů konzistentní s výjimkou přelomu roku 2021 a 2022 kdy se nájmy na chvíli pozastavili. Až koncem února, začátkem března došlo k výraznému zvýšení cen nájmů.

Aktuálně překonaly ceny pronájmů bytů v Praze nejvyšší historické ceny z přelomu roků 2019 a 2020 (tehdy byly těsně pod 300 Kč za metr čtvereční za měsíc nájmu).

Teď se pronájmy v Praze pohybují na úrovni 309 Kč za metr čtvereční podlahové plochy za měsíc. Což znamená u bytu s plochou 60 m2 v průměru cca. 18 500 Kč měsíčně bez poplatků za služby a energie.

Ceny pronájmů bytů na venkově konstantě rostou.

Mimo Prahu je růst cen nájmů konzistentní, a tomu tak bylo i v době největší pandemie. V meziročním srovnání dosahuje růst nájmů za rok mezi 10 % až 11 %. Nájmy už osmým rokem po sobě rostou o 5 a více procent.

Aktuálně je průměrný pronájem mimo Prahu ve výši 217 Kč za metr čtvereční podlahové plochy za měsíc. Což znamená u bytu s plochu 60 m2 v průměru cca. 13 000 Kč měsíčně.

V důsledku zpřísňujících se podmínek pro hypotéční úvěry, zvyšujících se úrokových sazeb a rostoucích cen bytů dochází ke zvýšené poptávce po nájmu bytu jako alternativy místo koupě bytu.

K navýšení nájmů výrazně přispěje i poptávka po bydlení díky válce na Ukrajině. Při porovnaní letošního prvního čtvrtletí s loňským rokem došlo v Praze k navýšení 10 % a mimo Prahu 6 %. Na základě výše uvedeného lze očekávat navýšení nově uzavřených nájmů o více jak 20 %.

Další aktuální informace o vývoji cen nájmů naleznete na:

https://www.toplak.cz/ceny-pronajmu-bytu/