Růst cen bytů v ČR přes 30%

Realizace prodejních cen starších bytů ve druhém čtvrtletí letošního roku (2021) a rezervace zakázek za třetí čtvrtletí letošního roku, ve srovnání se stejným obdobím v předchozím roce, ukazuje že:

Meziroční nárůst cen bytů v ČR (bez Prahy) dosáhl v průměru už 31 %.

Indikovaná průměrná realizovaná cena bytů podle současných rezervovaných zakázek bude ve třetím čtvrtletí letošního roku v ČR (bez Prahy) překračovat 50 tis. Kč za čtvereční metr bytové plochy. To je nárůst skoro o 40 % v porovnání s prvním čtvrtletím roku 2020, tj. před začátkem omezení způsobeného pandemií, kdy byla průměrná realizovaná cena necelých 36 tis. Kč za m2.

V Praze je meziroční nárůst cen o něco „příznivější“, kdy je nárůst cen za poslední tři po sobě jdoucí čtvrtletí více jak 16 %.

V Praze přesáhne indikovaná průměrná cena bytů ve třetím čtvrtletí letošního roku hranicí 102 tis. Kč za m2. To je nárůst o 24 % ve srovnaní s prvním čtvrtletím roku 2020, kdy se průměrná cena pohybovala okolo 83 tis. Kč za m2. Průměrná cena cihlových bytů přesahuje už 110 tis. Kč za m2 a panelových bytů přes 90 tis Kč za m2.

Narůst cen bytů je výrazný ve všech lokalitách a segmentech. V porovnání s loňským rokem je nejvýraznější narůst v některých okresních městech, kde se nárůst pohybuje mezi 30% až 40% a někdy i převyšuje 40%. V Praze je nárůst „jenom“ 15 % , což představuje nejnižší nárůst v ČR. V Brně, Brně-venkovu a v Praze-okolí činí narůst cca 22 %.