Rekordně nízkým úrokům je konec.

Růst úrokových sazeb hypoték

S počátkem roku 2017 dochází ke skokovému zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Jednou z příčin je novelizace zákona o spotřebitelském úvěru, v pozadí stojí ale především snaha bank vymanit se z extrémně nízkých úrokových sazeb. Odborníci se shodují, že doba rekordně nízkých sazeb je u konce. A radí: Pokud uvažujete o hypotéce, je nejvyšší čas jednat.

Poslední léta byla pro žadatele o hypoteční úvěr zlatým obdobím. Od finanční krize v roce 2008 úrokové sazby hypoték klesaly, loni dokonce dosáhly historického minima. Rok 2016 byl rekordní i z hlediska sjednaných hypotečních úvěrů. Těch lidé uzavřeli 114 550, pětinu z toho v listopadu a prosinci, kdy úrokové sazby dosáhly hodnoty 1,77 %. A ještě jedno prvenství loňský rok drží. Šlo o vůbec první kalendářní období, kdy průměrná výše hypotéky přesáhla hranici 2 milionů korun.

Proč budou hypotéky zdražovat?

Pravidla hry razantně mění novelizace zákona o spotřebitelském úvěru. Na straně jedné chrání spotřebitele před nejrůznějšími sankcemi, na straně druhé bere bankám zisk z předčasně splacených úvěrů.

V dosavadní praxi si totiž některé banky u mimořádné splátky účtovaly poplatek až 20 % ze splacené částky. Od loňského prosince ale platí, že banky mohou účtovat pouze účelně vynaložené náklady, které vzniknou v souvislosti s předčasným splacením.  Jejich výše nesmí přesáhnout částku úroku, kterou by spotřebitel zaplatil za dobu od předčasného splacení do konce fixace.

Zákon o spotřebitelském úvěru zároveň stanovuje situace, kdy je možné úvěr částečně nebo úplně splatit zdarma. Tím ovšem banky přicházejí o zisk – úrokové sazby se totiž již nyní pohybují na hranici výdělečnosti. Bankovním domům tak nezbývá, než reagovat zvýšením úrokových sazeb.

Jak moc hypoteční úvěry podraží?

Od půlky ledna můžeme sledovat řetězovou reakci, kdy finanční domy své úrokové sazby navyšují. Výjimkou nejsou hodnoty přesahující 2 %. Skokové zvýšení úrokových sazeb se odráží především u váhajících klientů. Ti se příslovečně za pět minut dvanáct vrhají po hlavě do hypotečních úvěrů – oproti jiným létům jsou předešlé měsíce z hlediska uzavřených hypoték mimořádně silné.

Experti se shodují, že úrokové sazby hypotečních úvěrů dále porostou. V polovině roku 2017 mohou být o několik desetin procenta vyšší než v současnosti. Od dubna letošního roku se má navíc maximální výše hypotéky omezit na 90 % z odhadované ceny nemovitosti.

V souvislosti s přísnějšími nároky na bonitu klientů tak na hypoteční úvěr v budoucnu už zdaleka nedosáhne každý.