Ceny stavebních pozemků klesají

10 dubna, 2023|Kategorie: Ceny, Pozemky, Vývoj cen|

Ceny stavebních pozemků klesají. Co můžeme očekávat?

Průměrná cena pozemků v České republice se pohybuje kolem 2,8 milionu korun, tedy 3,3 tisíce korun za metr čtvereční pozemku. Mimo Prahu, Brno a okolí se průměrná cena pozemků pohybuje kolem 2,1 milionu Kč nebo 2,3 tisíce Kč za metr čtvereční.

V současné době se zdá, že dochází ke korekci cen stavebních pozemků, podobně jako u bytů, ale korekce cen se opožďuje a liší se podle lokality. Například v okolí Prahy ceny pozemků mírně klesly, ale cena za m2 se zvýšila, což znamená, že kupující volí menší pozemky.

V jiných částech země, zejména na venkově, však v poslední době dochází k poklesu cen jak za m2, tak za parcelu.

Důvody poklesu cen:

  • vysoké ceny pozemků,
  • vysoké úrokové sazby a následně drahé úvěry,
  • drahá výstavba,
  • levnější koupě již postavených domů za účelem rekonstrukce.

Výhled do budoucna.

Současná situace na trhu je velmi nejistá, a proto je obtížné předvídat budoucnost. Na tu má například vliv hospodářská situace nebo politické události doma či v zahraničí. Neexistuje žádný jednotný názor. Můj názor je, že ceny budou i nadále klesat, protože nic nenasvědčuje rychlému oživení ekonomiky.

Kde jsou stavební pozemky nejžádanější?

Stavební pozemky jsou nejvyhledávanější v oblastech s veřejnou dopravou, infrastrukturou, obchody, školami, školkami, přátelským sousedstvím a dobrým silničním spojením, zejména do Prahy a některých dalších velkých měst. To vše se odráží v cenové hladině.

Lepší poloha znamená dražší pozemek. 

Jaká je intenzita prodeje pozemků?

Intenzita prodeje stavebních pozemků se v posledním roce snížila, a to právě kvůli vysokým cenám. Podle mé analýzy se počet prodaných stavebních parcel v loňském roce snížil o více než 30 % oproti roku 2021 a o 40 % oproti roku 2022, který byl rekordním rokem v počtu prodaných stavebních parcel za posledních 13 let. Trend prodejů z prvního čtvrtletí letošního roku předpovídá ještě nižší prodeje.

Prognóza budoucího vývoje cen stavebních pozemků

Očekávám, že trend poklesu prodeje a cen stavebních pozemků bude pokračovat i v budoucnu, protože ceny jsou stále vysoké a pro koupi se rozhoduje méně lidí. Pokud budou ceny stavebních pozemků nadále klesat, bude to stimulovat prodeje, ale existuje i mnoho dalších faktorů, které ovlivňují konečné rozhodnutí kupujících. V budoucnu se rovněž mohou objevit nové trendy.

 

Poznámka: Všechny analýzy vycházejí z realizovaných prodejů pozemků zprostředkovaných RE/MAX a to o rozloze od 450 m2 do 3 000 m2 s využitím pro bydlení.

Přejít nahoru