Ceny za bydlení letí prudce nahoru a my se musíme naučit žít v realitní bublině. Nejhorší to mají zájemci o byt.

Ceny bytů rostou, protože česká ekonomika už čtvrtým rokem slušně roste. Nezaměstnanost je nejnižší za osm let. Promítly se tu levné peníze. Ten kdo peníze má, musí je někam uložit, přičemž vklady v bankách nevynášejí a u akcií se mnozí bojí bubliny ještě více než u nemovitostí.

Proti neúměrnému zdražování se pokouší zakročit centrální banka, podle níž je realitní trh nyní možná největším potenciálním rizikem pro jinak stabilní finanční sektor. Pravidla pro poskytování hypoték se letos zpřísňují.

Nedostatek nabídky a přetlak poptávky má za následek vyšší cenu. To se ještě výrazněji projevuje u nájmů.

Ceny realizovaných pronájmů bytů na m2 plochy rostou v Praze za posledních pár let tempem skoro 10% ročně. Výraznější to je u bytů v panelových domech, kde je narůst cen od roku 2013 až 34%. V 1. čtvrtletí roku 2017 byla průměrná cena pronájmu bytů v panelových domech v Praze na 1m2 už 235 Kč a je srovnatelná s cenou pronájmu bytů v cihlových domech.

 

Z pohledu celkové ceny bytů jsou byty v panelových domech levnější než ty v cihlových, a to především z důvodu menší průměrné podlahové plochy na jednotku pronájmu.

Více informací o vývoji cen bydlení v Praze a okolí

 

Realizované ceny pronájmu bytu v Praze podle typu

 

 

Realizované ceny pronájmu bytu v Praze podle městské části

 

 

Realizované ceny pronájmu bytu v Praze a okolí

 

Realizované ceny pronájmu bytu v častech Prahy od 2015

 

 

Realizované ceny pronájmu bytu Praze a v obcích v okolí Prahy od 2015

Prognóza cen bytů pro rok 2017