Pokles cen pronájmu bytů pokračuje i v roce 2021

Podle realizace pronájmů v prvním čtvrtletí letošního roku se v Praze opakuje pokles pronájmů z druhého čtvrtletí 2020. Průměrné ceny nájmů jsou v Praze nyní o 14 procent nižší než ve stejném období loni. 

Průměrné realizované ceny nájmů bytů v Praze klesly v prvním čtvrtletí na 250 Kč za metr čtvereční podlahové plochy za měsíc. Nejvyšší historické ceny pronájmů byly na přelomu roku 2019 a 2020, a to těsně pod 300 Kč za metr čtvereční za měsíc nájmu. Aktuálně klesly nájmy v Praze na úroveň nájmů z roku 2017.

Pokles cen nájmů pokračuje ve všech kategoriích bytů v Praze. Největší pokles se projevuje u garsoniér a bytů typu 1+kk a 1+1.

Z pohledu různých městských částí Prahy se letos zastavil pokles cen nájmů pouze v Praze 1, kde v minulém roce poklesly ceny nájmů na polovinu díky pandemické situaci. Průměrné ceny nájmů se teď pohybují v širším centru Prahy okolo 270 Kč za čtvereční metr za měsíc.

Ceny pronájmů bytů na venkově pořad rostou.

Mimo Prahu je dopad na průměrné ceny nájmů mírnější a v meziročním srovnání v průměru dosáhly ceny konstantní růst skoro o 3 procenta.

Průměrné realizované ceny nájmů mimo Prahu dosáhly v prvním čtvrtletí 190 Kč za metr čtvereční podlahové plochy za měsíc. Průměrná cena nájmů je tedy na stejné úrovni jako už od začátku roku 2020.

Podrobná analýza různých lokalit nám zase naznačuje, že ceny nájmů klesaly ve velkých městech jako jsou například Brno, Plzeň a Ostrava. Na venkově, jako například Brno-venkov, Příbram, Kladno a Uherské Hradiště, ceny nájmů naopak rostly.

Vypadá to, že se více lidí kvůli různým omezením spojených s pandemií a možností práce z domova stěhuje mimo velká obydlená města, blíž k přírodě a zároveň za nižší nájem. V takovémto případě je možné u nájmů ušetřit 20 % až 30 %, což znamená úsporu v rodinném rozpočtu i přes 50 000 Kč ročně. A to i v situaci kdy dochází k poklesu cen bytů ve velkých městech.

 

Další aktuální informace o vývoji cen nájmu naleznete na:

https://www.toplak.cz/ceny-pronajmu-bytu/