Tempo růstu cen bytů v ČR nezpomaluje

Podle realizace prodejních cen starších bytů ve třetím čtvrtletí letošního roku ve srovnání s předchozím čtvrtletím, tempo růstu cen jen lehce zpomalilo.

Průměrná realizovaná cena bytů ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostla v Praze o 3 procenta a mimo Prahu až 6 procentu v porovnaní s cenami ve druhém čtvrtletí letošního roku. To je o něco pomaleji než za předchozí čtvrtletí.

Meziročně je trend růstu realizovaných cen bytů v ČR až o 12 procent. V Praze je roční růst cen mírně pomalejší, a to o 9 procent. Mimo Prahu se naopak růst cen bytů vyšplhal až na 18 procent.

Průměrné realizované ceny bytů v cihlových domech v Praze ve třetím čtvrtletí poprvé přesáhly cenu 92 tisíc Kč za metr čtvereční podlahové plochy. V panelových domech cena průměrného metru čtverečního bytu přesáhla už 76 tisíc Kč.

Pronájem bytu

Situace u pronájmu je výrazně jiná, protože průměrné ceny nájmů jsou v Praze nyní o 2 procenta nižší než v stejném období roku 2019. Průměrné realizované ceny nájmů bytu v Praze ve třetím čtvrtletí klesly pod 270 Kč za metr čtvereční podlahové plochy za měsíc. Nejvyšší historické ceny pronájmů byly na přelomu roku 2019 a 2020, a to těsně pod 300 Kč za metr čtvereční a měsíc nájmu.

Mimo Prahu jsou dopady na průměrné ceny nájmů mírnější a v meziročním srovnání dosáhly ceny nájmu růstu o 4 procenta.