V ČR se prodávají vetší byty. 

Dle realizace prodejů starších bytů bylo v roce 2020 prodáno 65 % bytů 3 a více pokojových. Počet prodaných malých investičních bytů typu 1+kk a garsoniér je nejvíce v Praze a to 10 % z celkového počtu prodaných jednotek. Podíl prodaných bytů podle typu se v letošním roce velmi podobá předešlým rokům.        

Do 3 pokojových bytů a více se letos investovalo 70 % z celkového objem peněz investovaných do bytů v ČR. V Praze bylo investováno jen 6 % z celkového objemu peněz do bytů 1+kk, avšak koupeno bylo 10 % jednotek. 

V následujícím grafu můžete vidět podíl prodaných jednotek, celkový podíl investovaných prostředků a podíl pořízených čtverečních metrů bytové plochy pro Prahu, Českou republiku celkem a Českou republiku bez realizací v Praze.

Dále proběhl nárůst realizovaných cen bytů v ČR až o 12 %, v Praze o 9 % a mimo Prahu o 18 %, přičemž pronájmy výrazně klesly. To snižuje aktuální výnosnost bytů v pronájmu v Praze na 3 % – 3,5 % ročně. Teoreticky se tedy vybere nájemné bez odečtení nákladů ve výši pořizovací ceny až za 30 let.

Index nárůstu cen bytů od roku 2013 ukazuje, že byty typu 1+kk v Praze zdražily za 7 let až o 135 %, panelové byty v Praze zdražily až o 115 %. Celkem se v Praze v průměru navýšily ceny bytů o 85 % za období od roku 2013 do současnosti.

Nájmy bytů v Praze v témže období rostly pomaleji než prodejní ceny. Maximální nárůst činí koncem roku 2019 přibližně 65 % v porovnaní s rokem 2013. Ve III. čtvrtletí 2020 zase pokles vrátil výši nájmů na úroveň začátku roku 2018.

 

Další aktuální informace o vývoji cen nemovitostí naleznete na: https://www.toplak.cz/ceny_nemovitosti/