Ať si říká kdo chce co chce, čísla nikdy nelžou.

1.) Vysvětlení a statistiky se samozřejmě mohou lišit, ale ceny Bytů v Praze se po loňském zvýšení úrokových sazeb ještě rychleji vrátily minimálně k cenám z roku 2021, ne-li k cenám z roku 2020. Někdy na začátku druhého čtvrtletí letošního roku začaly ceny opět růst, ale ne na dlouho, protože od poloviny třetího čtvrtletí opět klesají. Průměrná realizovaná cena bytů v České republice se v současné době pohybuje kolem 65 tisíc korun za metr čtvereční obytné plochy, tedy 4 miliony korun za průměrný byt o velikosti kolem 62 m2.

2.) V Brně klesaly ceny nemovitostí rychleji než v Praze. Pokles také začal v Brně o něco dříve než v Praze. Od 2. čtvrtletí letošního roku ceny v Brně opět rostou, ale mírnějším tempem. V Praze jsou ceny přibližně o 22 % vyšší než v Brně. Průměrná cena bytů v současné době:

Praha: 108 tisíc Kč/m2 nebo 6,8 milionu Kč za byt o průměrné velikosti 63 m2
Brno: 89 tisíc Kč/m2 nebo 5,4 milionu Kč za byt o průměrné velikosti 61 m2

3.) V ostatních oblastech České republiky mimo Prahu a Brno se ceny bytů v letošním roce vrátily na úroveň 46 tisíc Kč za m2, což je obdobné jako před dvěma lety. Průměrně se prodávaly byty o velikosti kolem 59 m2 za 2,7 milionu Kč.

4.) Zde je trochu jiný pohled na průměrné prodejní ceny novostaveb bytů za několik let po sobě v Praze. Jedná se o tříměsíční průměr. Z realizací je patrný trvalý mírný meziměsíční pokles cen přeprodáváních nově postavených bytů již více než 12 měsíců v řadě a to po prudkém poklesu v loňském roce. Aktuální průměrná cena nových bytů v osobním vlastnictví v Praze ve 3. čtvrtletí jinak činí cca 121 tisíc Kč za m2, tedy 9,1 milionu Kč za byt o velikosti cca 74 m2.

5.) Jak je patrné z grafu, ceny v Praze v segmentu bytů v cihlových domech ve 2. čtvrtletí letošního roku rostly, nyní však opět klesají. Aktuální průměrná cena se v cihlových domech pohybuje kolem 118 tisíc Kč za metr čtvereční, zatímco v panelových domech je průměr 94 tisíc Kč za m2.

6.) Ceny bytů v panelových domech v Praze za poslední rok prudce klesly, a to z průměrných 114 tisíc Kč za m2 na 93 tisíc Kč za m2 na konci roku 2022. Od té doby se ceny s menšími změnami drží na stejné úrovni. U panelových domů se ceny zvyšují až ve 3. čtvrtletí, na rozdíl od bytů v cihlových staveb ve 2. čtvrtletí. Průměrná cena panelových bytu se pohybuje kolem 5,2 milionu Kč za průměrný byt o velikosti 59 m2.

7.) Ani mimo Prahu a Brno se ceny panelových bytů od konce loňského roku příliš nezměnily a pohybují se v průměru kolem 42 tisíc korun za metr čtvereční, tedy kolem 2,5 milionu korun za byt o velikosti kolem 57 m2.

8.) Mírný růst cen, který lze pozorovat mimo Prahu a Brno, je především v segmentu cihlových bytů, které v druhé polovině letošního roku rostly a v současné době se průměrné ceny pohybují kolem 52 tisíc Kč za m2.

9.) Zajímavá je statistika cen při dalším prodeji nově postavených bytů mimo Prahu a Brno. Vypadá to, že ceny za poslední rok klesly téměř o polovinu a nyní se pomalu vracejí zpět. Nejspíše se kupující z velkých měst stěhují do okolí, kde jsou ceny při dnešních úrokových sazbách stále dostupné. Musím však upozornit, že nejde o obecný trend, protože mezi jednotlivými regiony jsou značné rozdíly.

10.) Na závěr velký přehled prodejních cen bytů za m2 podle regionů a meziroční změna průměrných cen bytů ve 3. čtvrtletí v ČR a podle regionů za byt.

Další aktuální informace o trendech v oblasti nájmů bytů naleznete zde: https://www.toplak.cz/ceny-bytu/